Diş hekiminin kapsamlı muayenesini içerir. Genel salık durumunuz ile ve varsa sürekli kullandığınız ilaçlarla ilgili bilgi alınır; Genel ağız muayeneniz yapılır. Tedaviden beklentileriniz değerlendirilir. Teşhis amaçlı röntgen tetkiki istenebilir.

Genel Sağlık Durumunuz

Genel tıp bilimlerini ilgilendiren sağlık sorunları, sürekli kullandığınız ilaçlar,alerji durumunuz diş hekiminizin kullanacağı ilaç ve müdahaleyi değiştirebilir. Bu konuda mutlaka hekimimizi bilgilendiriniz. Örneğin alerjik bir bünyeniz var ise anestezi yapılmadan önce test yapmanız gerekebilir. Ya da kanı sulandırması amaçlı aspirin kullanıyorsanız hekiminize danışarak cerrahi müdahale öncesi ilacı kesmeniz gerekebilir.

Genel Ağız Muayeneniz

Tüm dişleriniz ve ağız içi dokularınız değerlendirilerek henüz şikayetiniz olmayan dişlerle ilgili müdahaleler gerekiyorsa bilgilendirilirsiniz. Henüz derin olmayan diş çürükleri size rahatsızlık vermiyor olabilir ancak ilerlediği durumlarda rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ya da henüz başlangıç aşamasındaki dişeti hastalığınız konusunda bilgilenirseniz ileriye yönelik olarak dişeti çekilmelerini ve diş kayıplarını engelleyebilirsiniz.

Tedaviden Beklentileriniz Değerlendirilir

Diş heimine başvurma nedeniniz estetik olarak daha güzel dişlere sahip olmak ise tedaviden nasıl bir sonuç beklediğinizi çok iyi ifade etmelisiniz.Bu durumda hekiminizde beklentilerinizin uygulanabilirliği konusunda sizi rahat bilgilendirecektir.

Teşhis Amaçlı Röntgen Tetkiki İstenebilir

Röntgen 2 türlü istenebilir. Genel olarakt tüm ağız içi durum değerlendirilmesi gereken durumlarda panaromik röntgen çekilmesi istenebilir. Lokal olarak tek bir diş kaynaklı şikayetlerde hasta koltuğunda tek dişin röntgeni çekilerek dişin durumu değerlendirilir. Panaromik röntgen çenelerle ilgili genel görüntü verdiği için bazen ağız içi muayene sırasında saptanamayan arayüz çürükleri, uyumsuz restorasyon, eksik kanal tedavisi, kök ucu iltihabı gibi durumların teşhisini sağlar.