Göze hoş gelen,uyumlu ve temiz bir gülüş sağlamanın ilk adımı diş ve diş eti harmonisini sağlamaktır. Güldüğümüzde görünen diş eti miktarı, dişlerimizin boyutunu da etkiler. Asimetrik diş eti kenarları ,dişlerimizin düzensiz ve gülüşümüzün eğri olduğu izlenimini verir. Eğer diş etlerimiz çekilmişse, dişlerimiz olduğundan daha uzun görünür. Enflamasyon ( bir çeşit diş eti ödemi) nedeniyle şiş ve kırmızı olan diş etleri, dikkatlerin dişetlerine çevrilmesine yol açar.Ödemli ve kalınlaşmış diş eti kenarı, dişlerin 1/3 dip kısımlarında gölge oluşumuna neden olur.Bu gölgelerden dolayı diş renkleri de olduklarından 1-2 ton daha koyu görünürler.Ayrıca oluşmuş olan ödemden dolayı kalınlaşmış diş eti kenarında bakteri plağı birikimi daha kolay olur.Bakteri birikimi, iki diş arasındaki üçgen diş eti bölümünün(bundan sonra papil olarak anılacaktır) çekilmesine ve iki diş arasında koyu renkli, bazen de siyah bölümler oluşmasına neden olacaktır.

Diş eti estetiğini ilgilendiren ikinci bir nokta ise; diş çektirmeye bağlı olarak, çene kemiğinde çökme ve sonucunda oluşan asimetrik diş eti görüntüsüdür. .Bu durum, genellikle ön dişler bölgesinde rahatsız edici olur.Her ne kadar olağanüstü güzellikte porselen dişler yapılmış olursa olsun,hazırlanan porselenlerin yerleştirileceği alan, çepeçevre diş eti dokusudur. Eğer olması gerektiği kadar ve sağlıklı bir diş eti dokusu yoksa, hazırlanan porselenlerde estetikten bahsetmek mümkün değildir. Eğer diş eti çekilmesine veya diş eksikliğine bağlı papil kaybı varsa, öncelikle bunun yerine konması gerekir.Bazı cerrahi ve protetik yöntemlerle kayıp dokuları tekrar kazanmak mümkündür.Dişlerimizi çevreleyen diş eti dokusunu düzenlemeye ve dişlerimizle armoni içinde bir görüntü oluşturmaya yönelik işlemlere kozmetik diş eti düzenlemeleri denir. Genellikle protez yapımı öncesinde; diş etleri,kemik ve bağ dokusuyla ilgili altyapı girişimleri, hastalar tarafından uzun ve yorucu seanslar olarak düşünülse de, bu tip girişimler, elde edilen sonuçları nedeniyle, hastalar ve hekimleri açısından son derece gerekli, yüz güldürücü ve tatmin edici olmaktadırlar.

Görünüşlerinden memnun olmadığımız diş etlerini aşağıdaki operasyon türleri ile düzeltmek mümkündür.

Diş eti manikürü-gingivoplasti: Gummy smile denen gülünce diş etlerinin fazla göründüğü durumlarda tek seanslik bir operasyonla diş etlerini gülme hattı hizasına çekmek mümkündür.

Diş eti grefti: diş eti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ilave ederek uzamış gibi görünen diş boylarını seviyelendirmek mümkündür.

Diseti efektli porselenler: Tamamen dişeti çekilmesine ugramis ve cerrahi olarak telafisi zor veya imkansiz bölgelere dişeti rengini taklit eden porselen uygulamalar yapılabilir.